Niebiańska uczta na stulecie Bitwy Warszawskiej

W niedzielę 16 sierpnia 2020 r. odbył się koncert „Ave Maria” zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem oraz Muzykę z Miłością przy współudziale parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem. 15 sierpnia obchodziliśmy setną rocznicę cudu nad Wisłą, dzięki któremu wojsko polskie pokonało w Bitwie Warszawskiej Armię Czerwoną. Wg relacji świadków na niebie ukazała się wtedy Matka Boża. Kult Najświętszej Marii Panny przejawia się na wiele sposobów: powstają sanktuaria jej poświęcone, organizowane są pielgrzymki, ale w kalendarzu znajdziemy również wiele świąt, z których jedno – Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny zbiega się w czasie z rocznicą zwycięstwa nad bolszewikami. Kult Matki Bożej przez wieki był inspiracją dla największych kompozytorów, dlatego też zaprezentowane zostały aż cztery interpretacje utworu „Ave Maria”.

Podczas tej niezwykłej uczty duchowo artystycznej wystąpili:

Justyna Wieruszewska-Biniek (sopran) – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Henryka Melcera, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku. Brała udział w wielu projektach muzycznych między innymi. W roku 2018 została jedyną Polką zakwalifikowaną do Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli, na którym została okrzyknięta „jednym z najpiękniejszych i najciekawszych głosów konkursu”. W tym samym roku zdobyła trzecią nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Viva Calisia” w Kaliszu. Na tym konkursie otrzymała też dwie nagrody specjalne w tym „Nagrodę za najpiękniejszy głos konkursu”.

Adam Bańkowski (bas-baryton) – urodzony w Wysokiem Mazowieckiem absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Warsztat wokalny doskonalił podczas kursów prowadzonych przez wybitnych pedagogów śpiewu. W repertuarze posiada liczne arie oratoryjne, kantatowe i operowe. Oprócz własnej działalności koncertowej współpracuje z Zespołem Muzyki Dawnej Diletto prowadzonym przez dr hab. Annę Moniuszko, oraz męskim zespołem śpiewaczym Schola Gregoriana Sancti Casimiri prowadzonym przez Mariusza Perkowskiego. Jest właścicielem firmy Muzyka z Miłością, której działalność koncentruje się na propagowaniu szerokorozumianej kultury wysokiej, oferującej koncerty muzyki klasycznej oraz warsztaty i zajęcia wokalne dla dzieci i młodzieży.

Anna Krzysztofik-Buczyńska (fortepian) - z wyróżnieniem ukończyła: Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach w klasie fortepianu, Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. w Bytomiu oraz studia magisterskie i podyplomowe w Filii Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Białymstoku. Jako pianistka brała udział w wielu konkursach i przesłuchaniach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Białymstoku. Jako muzyk orkiestrowy pracuje w Orkiestrze Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, realizując tam partie fortepianu, czelesty i organów. Dzięki grze na kilku instrumentach wykonuje muzykę od XVI-wiecznej do współczesnej.