• Rejestracja na warsztaty bożonarodzeniowe online

Spotkanie z Kulturą Wileńszczyzny w Wysokiem Mazowieckiem

W Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem dnia 12 marca 2016 r. odbyło się spotkanie z kulturą Wileńszczyzny. Pani Janina Norkunas - kierownik Izby Palm i Użytku Codziennego w Ciechanowiszkach, ubrana w strój regionalny, z wielkim znawstwem opowiedziała o unikalnym rodzaju sztuki wicia palm, charakterystycznym tylko dla Wileńszczyzny. Prezentując inne dziedziny swojej etnograficznej działalności zaśpiewała regionalne pieśni. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły również kolekcja różnorodnych ziół i prelekcja na temat ich stosowania w ludowym ziołolecznictwie oraz prezentacja kosmetyków sporządzonych na bazie naturalnych składników tj. zioła, sadze, wosk.

Dopełnieniem spotkania była multimedialna prezentacja autorskiej książki pt. ,,Palmy wileńskie w dobie obecnej” oraz pokaz filmu pt. ,,Tańczące palmy wileńskie”. Pani Janina zaprezentowała zebranym sposób wicia palmy, a chętni mogli spróbować swoich sił w tej wymagającej umiejętności i cierpliwości sztuce. Spotkaniu towarzyszyły wystawy: palm wykonanych przez palmiarki z okolic Wilna, fotografii z lat 1910 – 1960 przedstawiających sceny z życia na Wileńszczyźnie, własnoręcznie wykonanych kart świątecznych i imieninowych. Poprzez współpracę z Etnograficznym Muzeum Wileńszczyzny, a szczególnie z Izbą Palm i Użytku Codziennego w Ciechanowiszkach wielu mieszkańców Wysokiego Mazowieckiego poczuło klimat Wileńszczyzny - rejonu szczególnie bliskiego dla naszej społeczności poprzez osobę śp. ks. Józefa Obrembskiego.