Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem otrzymał dofinansowanie Projektu „Rewitalizacja zdegradowanego podobszaru osiedla ADM poprzez przebudowę i remont wnętrz Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020 Osi Priorytetowej VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej Działania 8.5. Rewitalizacja

KONNA WYPRAWA WRZEŚNIOWY SZLAK II 1939 – 2019

W dniu 12 września 2019 r. głównymi ulicami miasta Wysokie Mazowieckie nastąpi Przejazd Pododdziałów Kawalerii Żołnierzy Wojska Polskiego na plac za Miejski Ośrodek Kultury.

W programie wydarzenia:
od godz. 1200 przejazd ulicami:
Podlaską, Przechodnią, Kościelną, Jagiellońską, Długą, Rynek Piłsudskiego, Mystkowską, Ludową na plac za MOK,

w godz. 1300 -1600  na placu za Miejskim Ośrodkiem Kultury
- pokazy sprawności kawaleryjskiej musztry konnej z okresu II RP,
- wystawa na terenie historycznego polowego obozowiska (wyposażenie, uzbrojenie, umundurowanie),
- zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży o tematyce II Wojny Światowej,
- konkursy z nagrodami dla dzieci i osób dorosłych z tematyki wojskowości i przyczyn wybuchu II Wojny Światowej,
- rekonstrukcja potyczki polskich kawalerzystów z okresu września 1939 r.,
- prezentacja Wojsk Obrony Terytorialnej, Policji, Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Plis”, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej.

Będzie to unikalne spotkanie  oko w oko z kawalerzystami i ich świetnie wyszkolonymi końmi, możliwość obejrzenia widowiskowego pokazu bojowego oraz wzięcia udziału w żywej lekcji historii. To szansa na wyjątkowe przeżycie 80 rocznicy II wojny światowej.

KONNA WYPRAWA „WRZEŚNIOWY SZLAK II” 1939 – 2019

Odtworzenie 700 kilometrowego szlaku walk Pułku 3 Strzelców Konnych oraz Suwalskiej i Podlaskiej Brygady Kawalerii z okresu Kampanii Jesiennej Wojny Polskiej 1939 r., w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Organizator: Stowarzyszenie KAWALERIA – Szwadron Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych, 34-240 Jordanów, Toporzysko 454, tel: 182873832, 604690489, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Partnerzy: WP – batalion dowodzenia strzelców konnych 15 GBZ – podpisana umowa współpracy dotycząca wspólnej realizacji przedsięwzięcia. Samorządy szczebla gminnego, miejskiego, powiatowego i wojewódzkiego z terenu 3 województw. Inne oddziały kawalerii ochotniczej. MON, „NIEPODLEGŁA”, UdsKiOR, FKO RP.

Cel Wyprawy: Oddanie hołdu poległym i zmarłym żołnierzom - kawalerzystom, upamiętnienie walk stoczonych przez kawalerzystów 80 lat temu, edukacja społeczeństwa a zwłaszcza młodzieży na temat kampanii jesiennej 1939r, odkłamywanie historii, urozmaicenie i uświetnienie lokalnych obchodów 80 rocznicy wybuchu II WŚ (poruszamy się zgodnie z historycznym terminarzem walk – stąd we wszystkich miejscowościach na trasie jesteśmy w dokładną rocznicę tamtych wydarzeń), edukacja patriotyczna społeczeństwa a zwłaszcza młodzieży na przykładzie zarówno postaci – bohaterów z przed 80 lat, jak również przez kontakt z rówieśnikami w mundurach zarówno kawalerii ochotniczej jak i żołnierzy WP. Ugruntowanie postaw współczesnych kawalerzystów – ochotników, uczestników wyprawy, odnalezienie „korzeni” przez współczesnych żołnierzy WP.

Sposób osiągnięcia celów: obozowiska, wystawy, pokazy, zajęcia edukacyjne, rekonstrukcje, spotkania, rozmowy, przemarsze, wydawnictwa.

Termin Wyprawy: 2 września 2019 r. – 6 października 2019r.

Trasa Wyprawy: Biegnie przez teren trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego. Rozpoczyna się na stacji kolejowej Czerwony Bór gdzie P3SK dotarł transportem kolejowym ze swojego garnizonu w Wołkowysku. Dalej wiedzie przez Czerwin, Dzwonek, Truszki, Śniadowo, Zambrów, Hodyszewo, Olszewo, Narew, Białowieżę, Hajnówkę (Kalenkowicze, które z zrozumiałych powodów musimy ominąć – Białoruś), Mielnik, Biała Podlaska, Kijany, Lubartów, Kock, Wola Gułowska i Kalinowy Dół. W trakcie wyprawy musimy trzykrotnie przeprawić się przez Narew, po jednym razie przez Bug, Wieprz i Tyśmienicę. Łączna długość szlaku walk Pułku to prawie 700 km.

Uczestnicy Wyprawy: Kawalerzyści ochotnicy, żołnierze batalionu dowodzenia strzelców konnych 15 GBZ, zaproszeni goście.

Struktura Organizacyjna Wyprawy: W wyprawie uczestniczy 40 – 50 konny szwadron kawalerii podzielony na 3 plutony, składające się z 2 – 3 sekcji.

• Dowódca Wyprawy – rtm. kaw. och. Dariusz Waligórski
  • Z-ca Dowódcy – por. kaw. och. Mirosław First
  • Kwatermistrz – mł. chor. WP Sławomir Łata
  • Dowódca I Plutonu – chor. kaw. och. Filip Ślęczek
  • Dowódca II Plutonu – chor. kaw. och. Zbigniew Seibt
  • Dowódca III Plutonu – rotacyjnie oficerowie kaw. och. z Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego
  • Dowódca plutonu logistycznego - mł. chorąży Rafał Wójcik batalion dowodzenia strzelców konnych 15 GBZ

Wraz z nami w wyprawie weźmie udział pododdział składający się z żołnierzy - strzelców konnych batalionu dowodzenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, który dziedziczy tradycje naszego Pułku.