Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem otrzymał dofinansowanie Projektu „Rewitalizacja zdegradowanego podobszaru osiedla ADM poprzez przebudowę i remont wnętrz budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020 Osi Priorytetowej VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej Działania 8.5. Rewitalizacja

Wartość projektu: 9,8 mln zł, Dofinansowanie: 6 482 836,62 zł. W ramach przebudowy i remontu budynku MOK zostanie m.in. zmodernizowana sala widowiskowo-kinowa, a sam obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

„Tropem Wilczym” po raz trzeci w Wysokiem Mazowieckiem

1 marca 2020 r., w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zapraszamy do udziału w VIII edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, który w naszym mieście odbędzie się po raz trzeci.

Każdego roku wybierany jest inny bohater główny wydarzenia. W roku 2018 był nim rotmistrz Witold Pilecki, w 2019 – gen. Antoni Heda. Natomiast w 2020 wybór padł na Henryka Kończykowskiego, ps. Halicz – ur. się 12 stycznia 1924 roku. Warszawiak, Powstaniec Warszawski, plutonowy Armii Krajowej, żołnierz czwartej drużyny III plutonu Felek, Zośkowiec. Wychowany w tradycji wielkiego szacunku do walczących o wolną Polskę i euforii budowania niepodległego dopiero co kraju. Całe dzieciństwo uczono go jakim ma być Polakiem, jakie ma szczęście rodząc się i żyjąc w wolnej Polsce. Ale zanim dorósł, Polska znowu była okupowana. I zamiast budować – musiał o nią walczyć. Tajne nauczanie, harcerstwo a potem konspiracja. Halicz jako dziecko był tzw „żywym srebrem”, nie było dachu, roju szerszeni czy węża z którym by się nie zmierzył. Jako żołnierz był taki sam. Odważnie, wszędzie. Aresztowany i skazany w 1944 r za działania konspiracyjne ucieka z więzienia. Bierze udział w Powstaniu Warszawskim, przechodzi cały szlak od Woli do Czerniakowa, wyzwala Gęsiówkę, ewakuuje się kanałami, zostaje ranny na Starówce, po kapitulacji ucieka z obozu w Pruszkowie. Po wojnie spotyka go typowy los najodważniejszych bohaterów. 1945 – pierwsze aresztowanie przez NKWD – ucieka, zmienia miejsce zamieszkania, rozpoczyna studia, zakłada rodzinę, działa w oddziale Kmity ubezpieczając pułkownika Jana Mazurkiewicza. 1950 – kolejne aresztowanie przez UB, znowu brutalne przesłuchiwania, głodzenie, poniżanie, kolejne więzienia i sąd – oskarżony o próbę obalenia ustroju Polski Ludowej oraz zabójstwo Kazimierza Jackowskiego otrzymuje wyrok 15 lat pozbawienia wolności. Sąd skazuje również jego żonę na 8 lat więzienia za niepoinformowani o działaniach męża. W domu zostaje dwójka małych dzieci. W 1953 wychodzi na wolność. Zrehabilitowany w 1993 r, Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Walecznych, zmarł w 2016 roku. (cyt. za tropemwilczym.pl: facebook.pl/TropemWilczym)