DESIGNED BY joomla2you

Aktualności

Miś odnaleziony! Sukces młodych detektywów

„Na tropie wysokomazowieckiego misia” to tytuł projektu zrealizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem, który otrzymał dofinansowanie w konkursie „Zapraszamy do gry – Lokalne projekty Edukacji Kulturowej – Podlaski Pomost Kultury”.

 W projekcie uczestniczyła dwudziestoosobowa grupa uczniów ze szkół podstawowych z naszego miasta w wieku 9-12 lat. Ich zadaniem było odnalezienie misia wykonanego w Futrzarskiej Spółdzielni Pracy (później Spółdzielnia Pracy PELLIS), która w latach 1971-1991 prężnie działała w Wysokiem Mazowieckiem.

Podczas trwania projektu (sierpień-październik 2019 r.) dzieci uczestniczyły w sześciu warsztatach prowadzonych przez dziennikarkę Magdalenę Pietruczak. Uczestnicy zajęć zostali wprowadzeni w specyfikę zawodu dziennikarza, poznali gatunki dziennikarskie i podstawowe narzędzia pracy reportera. Dowiedzieli się jak przygotować się do wywiadu, jak nawiązać konwersację i jak ją poprowadzić, by uzyskać pożądane informacje, a także jakich pytań lepiej unikać podczas przeprowadzania wywiadu. W trakcie zajęć dzieci poznały również podstawowe etapy nagrywania i montowania filmów oraz dowiedziały się jak publikować gotowy materiał w mediach społecznościowych.

Uczestnicy projektu dwukrotnie spotkali się z członkami Klubu Seniora „Pogodna Jesień”, którzy przed kamerą opowiedzieli o dzieciństwie, latach młodości i naszym mieście. Dzieci najbardziej interesowało, jak dawniej ich rówieśnicy spędzali czas i w co się bawili. Niektórzy seniorzy odczytali swoje wiersze o misiach, a „Chór Klubu Seniora” zaśpiewał piosenkę z repertuaru Czerwonych Gitar pt. „Pluszowe Niedźwiadki”. W jednym ze spotkań uczestniczyła p. Maria Strojek – ówczesna Kierownik Futrzarskiej Spółdzielni Pracy w Wysokiem Mazowieckiem, która opowiedziała, jak wyglądała praca w dawnym zakładzie oraz z czego szyto misie. Spotkania były dla najmłodszych bardzo dobrą lekcją historii o czasach, których nie pamiętają, a dla seniorów okazją do podzielenia się swoimi wspomnieniami.

5 października w ramach projektu odbyła się wycieczka do białostockiej Fabryki Misia. Dzieci przeprowadziły tam wywiady z pracownikami, a także wzięły udział w wyjątkowych warsztatach. Na zajęciach poznały proces wykonywania misia i samodzielnie wyprodukowały własne maskotki, co przybliżyło im klimat zapomnianego zakładu w Wysokiem Mazowieckiem. Dodatkowo wyjazd i zabawa na terenie fabryki były dobrą okazją do integracji grupy.

Uczestnicy projektu odwiedzili również kolegów z klasy nauczania początkowego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem. W trakcie zajęć prowadzonych przez p. Elżbietę Kalinowską pierwszoklasiści stworzyli portrety pamięciowe poszukiwanego misia. Nasi mali dziennikarze rozmawiali o misiu nie tylko z dziećmi, ale również z p. dyrektor szkoły – Małgorzatą Koc. Następnie udali się na poszukiwania misia na terenie naszego miasta – przeprowadzali wywiady z napotkanymi ludźmi i zobaczyli budynek, w którym niegdyś mieściła się Futrzarska Spółdzielnia Pracy. Śledztwo prowadzone podczas trwania projektu naprowadziło detektywów na odpowiedni trop - miś uszyty w dawnym zakładzie pracy został odnaleziony u jednej z mieszkanek naszego miasta.

22 października odbyło się podsumowanie projektu, które poprowadziła Ewelina Śmigielska - koordynator. Na sali licznie zgromadzili się uczestnicy projektu wraz z rodzicami, partnerzy: Elżbieta Kalinowska – nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem, Klub Seniora „Pogodna Jesień” na czele z prezes – Zuzanną Szepietowską; Magdalena Pietruczak – prowadząca warsztaty dziennikarskie oraz Maria Strojek – kierownik istniejącej niegdyś Futrzarskiej Spółdzielni Pracy. Wszyscy z dużym zainteresowaniem obejrzeli reportaż, który powstał podczas trwania zadania. Przedstawione zostały też pozostałe rezultaty projektu: prace plastyczne dzieci z klas nauczania początkowego oraz wystawa misiów. Wśród nich znalazły się maskotki wykonane przez dzieci w Fabryce Misia w Białymstoku oraz pochodzące z Futrzarskiej Spółdzielni Pracy odnalezione podczas trwania projektu. Dzieci biorące udział w działaniu otrzymały dyplomy oraz certyfikaty narodzin swoich misiów, a partnerzy – podziękowania za pomoc przy realizacji zadania.

Dzięki udziałowi w projekcie dzieci nie tylko pogłębiły wiedzę dotyczącą historii lokalnej naszego miasta, ale poznały również podstawy tworzenia reportażu oraz nagrywania i montowania filmów. Efektem projektu jest materiał filmowy z przebiegu realizacji zadania, który dostępny jest w załączniku.

Dziękujemy uczestnikom, rodzicom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu, a szczególnie Annie Gryczkowskiej z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku – opiekunowi projektu.

 Działanie prowadzone w ramach zadania Bardzo Młoda Kultura realizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, będącego częścią programu „Bardzo Młoda Kultura” Narodowego Centrum Kultury.

 

 

 

Załączniki:
Dostęp do URL (https://youtu.be/uqgDMXGrmBE)Na tropie wysokomazowieckiego misia[ ]0 kB
Copyright (c) MOK Wysokie Mazowieckie 2015. All rights reserved.
Designed by joomla2you.com