PRACOWNIA ORANGE POWSTANIE W MIEJSKIM OŚRODKU KULTURY W WYSOKIEM MAZOWIECKIEM!
Miło nam poinformować, że Wysokie Mazowieckie w plebiscycie internautów 3. edycji programu społecznego Pracownie Orange zajęło 7. miejsce w kraju pod względem ilości zdobytych głosów!
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA GŁOSY!
Oficjalna lista zwycięzców na stronie: www.pracownieorange.pl

„Odzyskanie niepodległości przez Polskę”  wykład prof. Jana Żaryna w ramach spotkań Klubu Miłośników Historii

Czwartego listopada 2017 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Historii.

Z prelekcją wystąpił prof. Jan Żaryn – profesor historii, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, senator RP, publicysta, redaktor naczelny miesięcznika „wSieci Historii”, działacz społeczny, prezes Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, członek Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów. Specjalizuje się w historii Kościoła katolickiego, obozu narodowego i chrześcijańsko-demokratycznego, emigracji politycznej, aparatu bezpieczeństwa PRL oraz stosunków polsko-żydowskich w XX w.

W latach 1984–1990 pracował jako nauczyciel historii w warszawskich liceach ogólnokształcących. Następnie był pracownikiem Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN. Od 2003 r. jest wykładowcą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2000–15 pracował w Instytucie Pamięci Narodowej, zaś od 2015 r. jest senatorem RP. W 2005 r. otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Za wybitne zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski, został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor wielu publikacji o tematyce historycznej, w tym najnowszej pt. „Polska pamięć: o historii i polityce historycznej”. Tematem wykładu w Wysokiem Mazowieckiem było odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r.

Prof. Jan Żaryn w swoim wystąpieniu omówił okres w historii Polski „między dwoma naczelnikami”, tzn. od insurekcji kościuszkowskiej do czasów, kiedy to Józef Piłsudski został Naczelnikiem Państwa. Jak stwierdził: „historia Polski ma większy potencjał niż dzieje innych państw i narodów, które były uwikłane w różnorodne sprawy własne... Nie byliśmy kolonistami, wręcz odwrotnie – to nas kolonizowano”.

W dalszej części spotkania gość pokreślił, że jego nowa publikacja jest propozycją dla czytelników – próbą odpowiedzi na pytanie: co to znaczy być Polakiem? Zawiera teksty dotyczące m.in. historii Kościoła katolickiego, ruchu narodowego i chrześcijańsko-demokratycznego, działalności aparatu represji PRL-u, w których analizuje polską politykę historyczną, głównie w relacjach z sąsiadami (Rosją, Niemcami i Ukrainą).

Interesujące treści zgromadziły liczne grono odbiorców, w tym: lokalne władze samorządowe powiatu i miasta z Jarosławem Siekierko – Burmistrzem Miasta Wysokie Mazowieckie na czele, Dziekana Dekanatu Wysokomazowieckiego – Księdza Prałata Ryszarda Niwińskiego, dyrektorów szkół, nauczycieli i młodzież. Zebrani w skupieniu wysłuchali wykładu, a później zadawali pytania naszemu prelegentowi.

Zapraszamy do wypożyczeń najnowszej publikacji prof. Żaryna w Wypożyczalni dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wysokiem Mazowieckiem.