Zapraszamy do udziału:

* Letni koncert przy fontannie - 15 lipca, godz. 17:00, Rynek Piłsudskiego przy Pomniku POW

W programie: koncert rodziny muzykującej, występ zespołów: Daddy Day Care i RENOMA

* Kino plenerowe - Letnie Kino Nadziei - 20-21 lipca, godz. 21:00, plac za MOK

Szczegóły na plakacie w zakładce KINO

* Wakacje z MOK - ilość miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny

II tura - 30 lipca - 3 sierpnia, godz. 10:00 - 14:00 - zapisy pod nr tel 86 275 23 43 lub w biurze MOK.

Pracownia Orange Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem

w miesiącu lipcu 2018 zmienia godziny pracy

Aktualne godziny pracy:

poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek - 13:00 - 18:00

środa - 8:00 - 13:00

„Tadeusz Kościuszko – Naczelnik pierwszego powstania narodowego” - spotkanie Klubu Miłośników Historii z Januszem Wesołowskim

Piętnastego kwietnia br. w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Historii, zorganizowane w ramach miejskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Z prelekcją wystąpił dr Janusz Wesołowski – historyk, muzealnik i archiwista, który jest kustoszem Archiwum Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. To autor wielu publikacji dotyczących historii XIX i XX w., w tym książki pt. „Kościuszko. Bohater dwóch kontynentów”, która dostępna jest w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wysokiem Mazowieckiem. Spotkanie Klubu Miłośników Historii dotyczyło postaci gen. Tadeusza Kościuszki – Naczelnika pierwszego powstania narodowego.

Dr Wesołowski w swoim wystąpieniu omówił życiowe losy Kościuszki od narodzin w drewnianym dworku w Mereczowszczyźnie na Polesiu, przez naukę w Szkole Rycerskiej, udział w amerykańskiej wojnie o niepodległość, służbę w armii koronnej Rzeczypospolitej, powstanie 1794 r., emigrację i wreszcie śmierć w szwajcarskiej Solurze.

Jak zaznaczył nasz prelegent burzliwe dzieje rzucały Naczelnika w różne miejsca świata. Odwiedził on m. in. Francję, Anglię, Stany Zjednoczone, Szwecję, Niemcy, Włochy i Rosję. Wszędzie tam (nawet w Rosji, gdzie przebywał w niewoli) traktowany był z szacunkiem, jako bohater wojenny, wybitny generał i bojownik o wolność, człowiek o wielkiej godności i niezależności. P. Wesołowski zwrócił także uwagę na fakt, iż „pamięć o Kościuszce trwa do dziś w wielu krajach i na różnych kontynentach, zaś utrwalanie jej jest naszym narodowym obowiązkiem”.

Wykład urozmaiciła prezentacja multimedialna cennych eksponatów z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie dotyczących Tadeusza Kościuszki. Zebrani mogli zobaczyć m. in. jego metrykę chrztu, mundury i broń z okresu insurekcji, pieczęcie i kwity wojskowe, a także wyroby rękodzieła wykonane przez samego generała.

Interesujące treści zgromadziły liczne grono odbiorców, w tym: lokalne władze samorządowe z p. Ewą Konarzewską – ZastępcĘ Burmistrza Miasta Wysokie Mazowieckie na czele, p. Mariolę Kućmierowską – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Wysokiem Mazowieckiem, nauczycieli i młodzież z terenu miasta. Zebrani w skupieniu wysłuchali wykładu, a później zadawali pytania naszemu prelegentowi.

Zapraszamy do wypożyczeń publikacji p. Wesołowskiego

w Wypożyczalni dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wysokiem Mazowieckiem.