Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem otrzymał dofinansowanie Projektu „Rewitalizacja zdegradowanego podobszaru osiedla ADM poprzez przebudowę i remont wnętrz Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020 Osi Priorytetowej VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej Działania 8.5. Rewitalizacja

______________________________________________________________________________________________________________

Informacja

Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem informuje, że od dnia 22 listopada 2018 r. posiada w sprzedaży album pt. „Wysokie Mazowieckie w fotografii w 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski 1918-2018” autorstwa Karola Głębockiego i Tomasza Śmigielskiego.

Album można zakupić w biurze Miejskiego Ośrodka Kultury mieszczącym się w Urzędzie Miasta na II piętrze w pokoju nr 28 w godzinach 900 – 1430.

Serdecznie zapraszamy.

Pierwsze stulecie Jagiellonów – spotkanie Klubu Miłośników Historii

Dwudziestego ósmego października 2018 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Wysokie Mazowieckie w ramach miejskich obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Historii.

Prelekcję wygłosił prof. dr hab. Wojciech Fałkowski – historyk specjalizujący się w historii średniowiecza. Po studiach na Uniwersytecie Warszawskim otrzymał stanowisko asystenta, z którego został po roku zwolniony w związku z udziałem w akcji pomocy robotnikom z Ursusa po wypadkach w 1976 r. Doktoryzował się w 1986 r. Od 1993 do 2001 r. był sekretarzem generalnym Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Przez dwie kadencje pełnił funkcję członka Rady Naukowej międzynarodowego programu UNESCO "Pamięć świata". Habilitował się w 2000 r. Przez cztery lata (2008-12) wykładał na paryskiej Sorbonie jako profesor wizytujący. Wieloletni przewodniczący Stałego Komitetu Mediewistów Polskich (2003-12), a od 1994 r. także redaktor naczelny międzynarodowego rocznika naukowego "Quaestiones Medii Aevi Novae".

Wykładu pt. „Pierwsze stulecie Jagiellonów” wysłuchali zgromadzeni słuchacze, wśród których nie zabrakło uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. króla Kazimierza Jagiellończyka. Prof. Fałkowski poruszył ciekawe kwestie związane z początkami dynastii Jagiellonów. Małżeństwo Jadwigi z Władysławem Jagiełłą było posunięciem strategicznym, które na setki lat zaważyło na losach Korony. Dzięki temu Polska uniknęła poważnych sporów politycznych, które w tym czasie targały innymi państwami europejskimi.

Klub Miłośników Historii pozyskał od IPN ciekawe pozycje książkowe, dzięki którym powstała biblioteczka KMH. Zapraszamy do wypożyczeń podczas kolejnych spotkań Klubu.