Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem otrzymał dofinansowanie Projektu „Rewitalizacja zdegradowanego podobszaru osiedla ADM poprzez przebudowę i remont wnętrz Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020 Osi Priorytetowej VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej Działania 8.5. Rewitalizacja

Kampania polska 1939 r. – spotkanie Klubu Miłośników Historii

W niedzielę 8 września odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Klubu Miłośników Historii. Wykład na temat „Kampania polska 1939 r. – fakty i konteksty mniej znane” wygłosił dr Marek P. Deszczyński – wykładowca Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Historyk i specjalista ds. bezpieczeństwa narodowego, współpracownik Muzeum Historii Polski.

Bada dzieje najnowsze, wojskowe, gospodarcze, dyplomatyczne i kultury, a jego zainteresowania koncentrują się wokół historii Europy Środkowej oraz Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Jest autorem lub współautorem ok. 200 publikacji, w tym książek: Historia polityczna świata. Kalendarium Wydarzeń 1945-1995, Ostatni egzamin. Wojsko Polskie wobec kryzysu czechosłowackiego 1938-1939, Na krawędzi ryzyka. Eksport polskiego sprzętu wojskowego w okresie międzywojennym, Kampania polska 1939. Polityka – społeczeństwo-kultura, t. 1-2.

Na początku swojego wystąpienia prelegent zaznaczył, że wykład jest oparty na wynikach jego blisko 30-letnich badań, których część nie była jeszcze nigdzie wygłoszona. Wystąpienie dotyczyło okoliczności związanych z wybuchem II wojny światowej. Jak się okazuje, na moment wybuchu wojny i jej losy znaczący wpływ miała sytuacja nie tylko w Europie, ale też na świecie – wiele państw na świecie było zaangażowanych w różne konflikty i problemy, które uniemożliwiały zainteresowanie się sprawą polską. Ponadto warto uświadomić sobie, że „kampania polska jest kampanią, którą badamy przez pryzmat niemiecki”. Prelegent wyświetlił wiele unikatowych fotografii, z których wiele przedstawiało polskich żołnierzy na froncie, a które zostały wykonane przez Niemców. Po wykładzie odbyła się dyskusja, podczas której padło wiele wartościowych pytań, na które dr Deszczyński udzielił wyczerpujących odpowiedzi.