UWAGA!!!

W związku z trwającym remontem MOK

Miejska Biblioteka Publiczna w Wysokiem Mazowieckiem

zaprasza do zwracania i wypożyczania książek

w tymczasowej siedzibie w Urzędzie Miasta

w Wysokiem Mazowieckiem

kontakt: mbpwysmaz@poczta.onet.pl

Kilka słów o Koperniku - majowe spotkanie Saloniku Literackiego

W poniedziałkowe popołudnie, 21 maja 2018 r., odbyło się kolejne spotkanie Saloniku Literackiego zorganizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Wysokiem Mazowieckiem. Bohaterem wykładu dr. Wojciecha Szalkiewicza był Mikołaj Kopernik.

Prelegent jest pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Olsztynie, a jego zainteresowanie Kopernikiem jest tak duże, że określa się mianem kopernikologa.

W swoim wystąpieniu poruszył dużo interesujących treści dotyczących życia wybitnego astronoma. Wydaje się jednak, że to określenie niezupełnie do niego pasuje, ponieważ (jak przystało na człowieka żyjącego w tej konkretnej epoce) był prawdziwym człowiekiem renesansu. Duchowny, lekarz, astrolog, tłumacz/poeta, matematyk, ekonomista… Lista jego specjalności jest tak długa, że w pewnym momencie wykładu z sali padło pytanie: „A kim on nie był?”. Jak stwierdził pan Szalkiewicz, odpowiedzi można by udzielić w ciągu pięciu minut, a opowiadać o jego osiągnięciach można o wiele dłużej.

W spotkaniu wzięli udział nie tylko słuchacze UTW, ale także gimnazjaliści z Miejskiego Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Wysokiem Mazowieckiem. Na zakończenie prezes UTW Marianna Kaczanowicz podziękowała za ciekawą prelekcję oraz wręczyła pamiątkową statuetkę.

Spotkanie zrealizowano w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizowanego przez Instytut Działalności Publicznej pt.: „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Podlasiu – druga edycja”.