Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem otrzymał dofinansowanie Projektu „Rewitalizacja zdegradowanego podobszaru osiedla ADM poprzez przebudowę i remont wnętrz Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020 Osi Priorytetowej VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej Działania 8.5. Rewitalizacja

Stanisława Leszczyńska bohaterska położna – spotkanie Saloniku Literackiego

W Saloniku Literackim, 18 marca 2019r., odbyło się wyjątkowe spotkanie, które przygotował Uniwersytet Trzeciego Wieku we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną. Temat dotyczył patronki istniejącego jeszcze 19 lat temu Medycznego Studium Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem - Stanisławy Leszczyńskiej. Była ona polską położną pełniącą posługę w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, bohaterką, która sprzeciwiając się wyraźnym rozkazom władz obozowych, przyjęła ok. 3000 porodów.

Spotkanie rozpoczęła Marianna Kaczanowicz – Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która uzasadniła temat spotkania, po czym zaprosiła licznie zebranych studentów UTW, absolwentki studium oraz mieszkańców miasta i okolic na film „Stanisława Leszczyńska Matka matek”. Po projekcji, Stanisław Chmielewski – Wiceprezes UTW odczytał relację syna Stanisławy Leszczyńskiej – Bronisława z uroczystości nadania szkole imienia Stanisławy Leszczyńskiej, na podstawie książki Bohdana Bejze „Macierzyńska Miłość Życia”. Na ekranie wyświetlane były zdjęcia z tej uroczystości, a w tle słychać było „Pieśń bez słów” Felixa Mendelsona. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja wybranych utworów z tomiku Janiny Kochanowskiej pt. „Z potrzeby serca”, które zostały napisane na cześć patronki szkoły. Wiersze odczytały słuchaczki UTW: Alicja Chmielewska, Elżbieta Materka oraz Regina Matusiewicz. Wśród zebranych znajdował się syn p. Janiny – Adam z rodziną. Na zakończenie głos zabrali chętni z publiczności, w tym ks. Mateusz Gąsowski, który, będąc synem jednej z nauczycielek studium, w swojej wypowiedzi odniósł się do czasów istnienia szkoły jaką pamięta z wczesnych lat swego dzieciństwa.

Prezes UTW podsumowała spotkanie cytując słowa Stanisławy Leszczyńskiej „warto żyć dla innych, walczyć dla innych”.