Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem otrzymał dofinansowanie Projektu „Rewitalizacja zdegradowanego podobszaru osiedla ADM poprzez przebudowę i remont wnętrz Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020 Osi Priorytetowej VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej Działania 8.5. Rewitalizacja

Piknik rodzinny z książką

Na zakończenie wakacji Miejska Biblioteka Publiczna i Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem zorganizowały dla mieszkańców miasta i okolic „Piknik rodzinny z książką” pod patronatem Burmistrza Miasta Wysokie Mazowieckie. Sponsorem pikniku, który odbył się 25 sierpnia w parku miejskim przy ul. Rynek Piłsudskiego był BNP Paribas.

Bogaty program rozpoczęliśmy od Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Akcja zainicjowana została przez Prezydenta RP w 2012 roku, a nasza biblioteka uczestniczyła w niej po raz czwarty. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie.

Były to Nowele polskie:

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

W tym roku do wspólnej lektury Katarynki zaprosiliśmy osoby ściśle z nami współpracujące:

• Andrzej Janeczko – lider zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy pochodzący z naszego miasta,
  • Agata Moniuszko – konferansjerka, członkini zespołu Babeczki Podlaskie,
  • Małgorzata Sałęga – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury,
  • asp. Anna Zaremba – reprezentantka Komendy Powiatowej Policji,
  • Irmina Herman – kierownik księgarni „BookBook”, pomysłodawczyni i realizatorka projektu „Zabukowane budki”,
  • Marcin Wojtkowski – pomysłodawca i realizator projektu „Zabukowane budki”,
  • Karolina Sienicka – wolontariuszka.

W programie znalazły się również występy muzyczne artystów związanych z naszym miastem i regionem. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili: Trzeci Oddech Kaczuchy, czyli Andrzej Janeczko i Maja Piwońska, Rokietnica z Kuleszy Kościelnych oraz BAJA z Wysokiego Mazowieckiego. Na zakończenie wieczoru odbył się swoisty koncert życzeń w wykonaniu Agaty Moniuszko z zespołu Babeczki Podlaskie, której spontanicznie towarzyszył Damian Kalinowski z zespołu Renoma.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wysokiem Mazowieckiem znajduje się okolicznościowa pieczęć tegorocznej odsłony Narodowego Czytania pod tytułem Nowele polskie. Wszystkich chętnych zapraszamy z własnymi egzemplarzami lektur po przystawienie pamiątkowego stempla.