Kozarze - historia wsi zamknięta na kartach książki

We wrześniu zbiory regionalne biblioteki miejskiej wzbogaciły się o książkę Andrzeja Sitarskiego pod tytułem „Kozarze”. Autor, mieszkaniec naszego miasta, jak sam napisał „próbuje rozprawić się z historią rodzinnej wsi”. Pierwsze „podejście” do napisania książki, kilkanaście lat temu, przerwało powiększenie się rodziny, a dodatkowa praca na stanowisku dyrektora LO- zaocznego, spowodowała kolejne przesunięcie. Dopiero rok 2012 okazał się łaskawy. Intensywna praca nad tekstem trwała cztery lata.

W książce znajdziemy rozdział poświęcony historii okolicznych terenów- od pierwszych Piastów do końca XX wieku. Ciekawy jest ustęp ukazujący samorządność wiejską. Autor opisuje organizacje pożytku publicznego w Kozarzach, życie codzienne, przybliża kilkanaście życiorysów osób urodzonych lub mieszkających w tej miejscowości, pokazuje zabytki i obiekty kultu religijnego. Znalazło się tam również miejsce na wyszczególnienie nazw miejscowych i charakterystykę kozarskiej mowy. Wiele intrygujących informacji można też znaleźć w aneksach do pracy.
       Czytelników zachęcamy do zainteresowania się tą osobliwą i interesującą pozycją, urozmaiconą wieloma starymi mapkami, dokumentami i fotografiami. Książka dostępna jest w „Wypożyczalni dla dorosłych” oraz „Czytelni książki i prasy”.

Zrealizowane w ramach programu
Pracownie Orange