UWAGA!!!

W związku z trwającym remontem Miejskiego Ośrodka Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna w Wysokiem Mazowieckiem zaprasza do zwracania i wypożyczania książek
w tymczasowej siedzibie w Urzędzie Miasta w Wysokiem Mazowieckiem

kontakt: mbpwysmaz@poczta.onet.pl
telefon: 508 095 193

„CZYTANIE – ROZWÓJ MÓZGU, ZDROWIE, INTELIGENCJA, MĄDROŚĆ”

Spotkanie Saloniku Literackiego dn. 15 maja, działającego w ramach współpracy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Miejską Biblioteką Publiczną w Wysokiem Mazowieckiem było podsumowaniem XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Tegoroczna edycja akcji promującej czytelnictwo odbywała się w dniach 8-15 maja pod hasłem „Biblioteka? Oczywiście!”.

Wśród widowni liczącej ok. 40 osób znaleźli się m.in. bibliotekarze, uczennice internatu Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem wraz z opiekunem oraz słuchacze UTW. Prowadząca spotkanie – p. Krystyna Nadolna złożyła życzenia bibliotekarkom z okazji obchodzonego dn. 8 maja ich święta - Dnia Bibliotekarza. Następnie przytoczyła zabawne anegdoty przedstawiające „Jeden dzień z życia bibliotekarza”. W programie znalazły się również wyniki badań Biblioteki Narodowej dotyczące stanu czytelnictwa w Polsce w 2016 roku. Jak wynika z raportu, jakąkolwiek książkę przeczytało 37% w wieku co najmniej piętnastu lat, tylko 10% czytało 7 lub więcej pozycji, a 16% badanych nie przypomina sobie wcale żeby czytali cokolwiek. Uczestnicy poznali też korzyści wynikające z czytania książek, które przede wszystkim rozbudzają wyobraźnię i poszerzają naszą wiedzę. Nie mogło zabraknąć wspólnego czytania. Zebrani odczytali na głos fragmenty książki Marka Kamińskiego pt. „Idź własną drogą”.

Na zakończenie słuchaczka UTW – p. Cecylia Dąbrowska zaprezentowała tzw. „lepieje” (krótkie, jednozdaniowe wierszyki składające się z dwóch wersów), które napisała podczas warsztatów dla seniorów, które zorganizowała „Czytelnia książki i prasy” MBP. Przedstawiamy jeden z nich: „Lepiej zaglądać do biblioteki, niż do apteki po leki”.

Zrealizowane w ramach programu
Pracownie Orange