„Ta książka przywraca życie pamięci”

Wczoraj, 17 lutego, w kawiarni Miejskiego Ośrodka Kultury w ramach Saloniku Literackiego, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną przy współpracy Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyło się spotkanie autorskie z Tomaszem i Ignacym Śmigielskimi, autorami książki „Wysokie Mazowieckie 1918-1939. Kalendarium”.

Goście spotkania podkreślili, że napisana przez nich książka to już druga publikacja o Wysokiem Mazowieckiem. Opisuje życie małego, liczącego przed wojną ok. 5 tys. osób miasteczka, mającego 5 uliczek, w którym kwitło życie społeczne, kulturalne, sportowe. Publikacja jest dużych rozmiarów, liczy ok. 660 stron. Pan dr Tomasz Śmigielski wyraził gorące podziękowania panu Jarosławowi Siekierko Burmistrzowi  Miasta Wysokie Mazowieckie za inspirację do jej napisania i za wydanie w takiej formie.

Książka przywraca życie pamięci, ponieważ przybliża prawdę historyczną, życie wielu ciekawych i ważnych dla miasta postaci (m.in. Piotra Bańkowskiego – archiwisty, patrioty,  Mariana Kiełczewskiego – dziedzica majątku Zawrocie, Janiny Bańkowskiej – działaczki społecznej, Marii Moczydłowskiej – posłanki na Sejm, Jana Roszkowskiego – szefa Związku Hallerczyków, dr. Stanisława Majewskiego). „Tych ludzi – mówił pan Tomasz – pamiętających okres przedwojenny, jest coraz mniej. Jesteśmy tym żywym i umarłym winni pamięć i szacunek. Bez przeszłości nie ma przyszłości”.

Pan Ignacy stwierdził, że pisanie tej książki było dla autorów wielką przygodą. Podczas prac wzajemnie się uzupełniali.

Na zakończenie pan Tomasz zachęcił obecnych do pisania swoich wspomnień, które mogą być „inspiracją  dla młodych, jak żyć, by mądrze żyć, bo życie jest tylko jedno” oraz dodał, że „...ta książka pozwoli państwu mądrze zakochać się w Wysokiem Mazowieckiem...”.

Publikacja jest do nabycia w biurze Miejskiego Ośrodka Kultury. Można ją także wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Zrealizowane w ramach programu
Pracownie Orange