Miejska Biblioteka Publiczna w Wysokiem Mazowieckiem po raz kolejny dołącza do akcji

"Narodowe Czytanie" pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Tym razem zapraszamy 26 sierpnia (niedziela) o godz. 1600

"Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego rozpoczniemy Piknik Patriotyczny, który odbędzie na placu MOK właśnie 26 sierpnia o godz. 1700 Wszystkich chętnych zapraszamy do czynnego udziału w tym wydarzeniu. Na zgłoszenia czekamy do 17 sierpnia, tel. 86 275 23 34 lub osobiście w Oddziale dla Dzieci MBP.

UWAGA! W związku z rozpoczynającym się remontem Miejskiego Ośrodka Kultury

informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna czynna będzie do końca sierpnia 2018 r.

Więcej informacji pod nr tel. 86 275 23 34

Kino

Kogo kręci kino historyczne na Podlasiu?

Projekcja filmu „Radosław” oraz debata z reżyserem Małgorzatą Bramą 2 października 2017 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem rozpoczęła cykl spotkań historycznych na Podlasiu.

W naszym mieście odbyły się dwa spotkania poświęcone legendarnemu dowódcy Powstania Warszawskiego – Janowi Mazurkiewiczowi. Pierwsze, z udziałem Burmistrza Miasta Jarosława Siekierko, przedstawiciela IPN o/Białystok Magdaleny Dzienis-Teodorczuk oraz twórczyń filmu: reżyser  Małgorzaty Bramy i Agnieszki Hałaburdzin-Rutkowskiej z Fundacji ERINA B, adresowane było do młodzieży i nauczycieli Miejskiego Zespołu Szkół w Wysokiem Mazowieckiem, natomiast drugie zgromadziło dorosłych mieszkańców miasta.

Po krótkim przedstawieniu sylwetki filmowego bohatera przez pracownicę Instytutu Pamięci Narodowej, publiczność obejrzała fabularyzowany dokument, a następnie wzięła udział w debacie. Panie opowiedziały o produkcji filmu oraz zachęcały młodych do poszukiwania prawdy historycznej, szczególnie poprzez rozmowy i spotkania ze starszymi ludźmi, autentycznymi świadkami historii.

W dalszej części spotkania wyróżnione zostały osoby, które mają osiągnięcia w dziedzinie historii. Nagrodzono pana dr. Czesława Chorążego – aktywnego społecznika, działacza Klubu Miłośników Historii przy Miejskim Ośrodku Kultury oraz uczniów Miejskiego Zespołu Szkół w Wysokiem Mazowieckiem: Luizę Lubowicką, Martę Żurowską, Karolinę Orłowską i  Klaudię Oleksik.

Burmistrz Miasta Jarosław Siekierko, kończąc spotkanie, podziękował za projekcję filmu o bohaterach  Powstania Warszawskiego i realizację projektu w naszym mieście. Podkreślił również, że „tereny, na których żyjemy są szczególnie patriotyczne. Tu najdłużej działały oddziały AK. Jako miasto staramy się czcić pamięć o bohaterach walczących o wolność Ojczyzny. Corocznie obchodzimy Dzień Żołnierzy Wyklętych, wywieszamy flagi w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jedna ze szkół nosi imię Armii Krajowej, mamy Rondo Zesłańców Sybiru, Pomnik Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego żołnierzy - wszystko po to, by nie zapomnieć o historii”.

Projekt Kogo kręci kino historyczne na Podlasiu? realizowany jest przez Fundację Artystyczną ERINA B z Warszawyw ramach programu „Kultura Dostępna”, współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację PKO BP. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Związek Powstańców Warszawskich. Partnerem Strategicznym jest IPN Oddział w Białymstoku.