Miejska Biblioteka Publiczna w Wysokiem Mazowieckiem po raz kolejny dołącza do akcji

"Narodowe Czytanie" pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Tym razem zapraszamy 26 sierpnia (niedziela) o godz. 1600

"Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego rozpoczniemy Piknik Patriotyczny, który odbędzie na placu MOK właśnie 26 sierpnia o godz. 1700 Wszystkich chętnych zapraszamy do czynnego udziału w tym wydarzeniu. Na zgłoszenia czekamy do 17 sierpnia, tel. 86 275 23 34 lub osobiście w Oddziale dla Dzieci MBP.

UWAGA! W związku z rozpoczynającym się remontem Miejskiego Ośrodka Kultury

informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna czynna będzie do końca sierpnia 2018 r.

Więcej informacji pod nr tel. 86 275 23 34

KMH

Tadeusz M. Płużański gościem Klubu Miłośników Historii

Dnia 14 lutego 2016 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Historii.

Z prelekcją wystąpił Tadeusz M. Płużański – dziennikarz, historyk, publicysta, który specjalizuje się w powojennej historii Polski. Od lat współpracuje ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Publikuje m. in. w: “Najwyższym Czasie”, “Naszej Polsce”, “Uważam Rze”, “W sieci”, “Do Rzeczy”, “Tygodniku Solidarność” i “Gazecie Polskiej”. Od 2013 r. prezes Fundacji “Łączka”, sprawującej opiekę i działalność wspierającą wobec Kwatery na Łączce. Jest synem prof. Tadeusza Ludwika Płużańskiego, naukowca, więźnia stalinowskiego, bliskiego współpracownika rotmistrza Witolda Pileckiego, którego nazwał "świętym polskiego patriotyzmu". Autor następujących publikacji: “Bestie: mordercy Polaków”, “Oprawcy: zbrodnie bez kary”, “Bestie 2”, “Lista oprawców”, “Moje spotkania z BESTIAMI”, “Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy”. Tematem wykładu były losy Żołnierzy Niezłomnych i ich oprawców.

W wystąpieniu Tadeusz M. Płużański przedstawił dzieje swojej rodziny, które zdecydowały o tym, że zajął się “odkłamywaniem” powojennej historii walki o niepodległość Polski. W swojej działalności przywraca pamięć o Żołnierzach Niezłomnych walczących z okupantem, którzy zostali wymordowani i po śmierci skazani na zapomnienie. Dla niego największym bohaterem jest rotmistrz Witold Pilecki, który zasłynął jako twórca konspiracji w obozie w Auschwitz, gdzie trafił dobrowolnie. Pan Płużański wyraził nadzieję, iż po prawie 3-letnim okresie zatrzymania prac ekshumacyjnych na Łączce, wkrótce będzie możliwe wybudowanie godnego Panteonu Żołnierzy Wyklętych.

Podczas wykładu można było zakupić książki Tadeusza M. Płużańskiego i otrzymać autograf autora.

Kolejne spotkanie Klubu Miłośników Historii odbędzie się 19 marca br. o godz. 17ºº w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem. Jego gościem będzie Mateusz Wyrwich – politolog, dziennikarz. Odznaczony w 2006 r. przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi. Autor książek, w tym najnowszej pt. “Obozy pogardy. Komunistyczne obozy represji w Polsce 1944-1956”.