Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem otrzymał dofinansowanie Projektu „Rewitalizacja zdegradowanego podobszaru osiedla ADM poprzez przebudowę i remont wnętrz Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020 Osi Priorytetowej VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej Działania 8.5. Rewitalizacja

KMH

Tadeusz M. Płużański gościem Klubu Miłośników Historii

Dnia 14 lutego 2016 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Historii.

Z prelekcją wystąpił Tadeusz M. Płużański – dziennikarz, historyk, publicysta, który specjalizuje się w powojennej historii Polski. Od lat współpracuje ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Publikuje m. in. w: “Najwyższym Czasie”, “Naszej Polsce”, “Uważam Rze”, “W sieci”, “Do Rzeczy”, “Tygodniku Solidarność” i “Gazecie Polskiej”. Od 2013 r. prezes Fundacji “Łączka”, sprawującej opiekę i działalność wspierającą wobec Kwatery na Łączce. Jest synem prof. Tadeusza Ludwika Płużańskiego, naukowca, więźnia stalinowskiego, bliskiego współpracownika rotmistrza Witolda Pileckiego, którego nazwał "świętym polskiego patriotyzmu". Autor następujących publikacji: “Bestie: mordercy Polaków”, “Oprawcy: zbrodnie bez kary”, “Bestie 2”, “Lista oprawców”, “Moje spotkania z BESTIAMI”, “Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy”. Tematem wykładu były losy Żołnierzy Niezłomnych i ich oprawców.

W wystąpieniu Tadeusz M. Płużański przedstawił dzieje swojej rodziny, które zdecydowały o tym, że zajął się “odkłamywaniem” powojennej historii walki o niepodległość Polski. W swojej działalności przywraca pamięć o Żołnierzach Niezłomnych walczących z okupantem, którzy zostali wymordowani i po śmierci skazani na zapomnienie. Dla niego największym bohaterem jest rotmistrz Witold Pilecki, który zasłynął jako twórca konspiracji w obozie w Auschwitz, gdzie trafił dobrowolnie. Pan Płużański wyraził nadzieję, iż po prawie 3-letnim okresie zatrzymania prac ekshumacyjnych na Łączce, wkrótce będzie możliwe wybudowanie godnego Panteonu Żołnierzy Wyklętych.

Podczas wykładu można było zakupić książki Tadeusza M. Płużańskiego i otrzymać autograf autora.

Kolejne spotkanie Klubu Miłośników Historii odbędzie się 19 marca br. o godz. 17ºº w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem. Jego gościem będzie Mateusz Wyrwich – politolog, dziennikarz. Odznaczony w 2006 r. przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi. Autor książek, w tym najnowszej pt. “Obozy pogardy. Komunistyczne obozy represji w Polsce 1944-1956”.