KMH

„Tadeusz Kościuszko – Naczelnik pierwszego powstania narodowego” - spotkanie Klubu Miłośników Historii z Januszem Wesołowskim

Piętnastego kwietnia br. w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Historii, zorganizowane w ramach miejskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Z prelekcją wystąpił dr Janusz Wesołowski – historyk, muzealnik i archiwista, który jest kustoszem Archiwum Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. To autor wielu publikacji dotyczących historii XIX i XX w., w tym książki pt. „Kościuszko. Bohater dwóch kontynentów”, która dostępna jest w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wysokiem Mazowieckiem. Spotkanie Klubu Miłośników Historii dotyczyło postaci gen. Tadeusza Kościuszki – Naczelnika pierwszego powstania narodowego.

Dr Wesołowski w swoim wystąpieniu omówił życiowe losy Kościuszki od narodzin w drewnianym dworku w Mereczowszczyźnie na Polesiu, przez naukę w Szkole Rycerskiej, udział w amerykańskiej wojnie o niepodległość, służbę w armii koronnej Rzeczypospolitej, powstanie 1794 r., emigrację i wreszcie śmierć w szwajcarskiej Solurze.

Jak zaznaczył nasz prelegent burzliwe dzieje rzucały Naczelnika w różne miejsca świata. Odwiedził on m. in. Francję, Anglię, Stany Zjednoczone, Szwecję, Niemcy, Włochy i Rosję. Wszędzie tam (nawet w Rosji, gdzie przebywał w niewoli) traktowany był z szacunkiem, jako bohater wojenny, wybitny generał i bojownik o wolność, człowiek o wielkiej godności i niezależności. P. Wesołowski zwrócił także uwagę na fakt, iż „pamięć o Kościuszce trwa do dziś w wielu krajach i na różnych kontynentach, zaś utrwalanie jej jest naszym narodowym obowiązkiem”.

Wykład urozmaiciła prezentacja multimedialna cennych eksponatów z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie dotyczących Tadeusza Kościuszki. Zebrani mogli zobaczyć m. in. jego metrykę chrztu, mundury i broń z okresu insurekcji, pieczęcie i kwity wojskowe, a także wyroby rękodzieła wykonane przez samego generała.

Interesujące treści zgromadziły liczne grono odbiorców, w tym: lokalne władze samorządowe z p. Ewą Konarzewską – ZastępcĘ Burmistrza Miasta Wysokie Mazowieckie na czele, p. Mariolę Kućmierowską – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Wysokiem Mazowieckiem, nauczycieli i młodzież z terenu miasta. Zebrani w skupieniu wysłuchali wykładu, a później zadawali pytania naszemu prelegentowi.

Zapraszamy do wypożyczeń publikacji p. Wesołowskiego

w Wypożyczalni dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wysokiem Mazowieckiem.