DESIGNED BY joomla2you

KMH

Pierwsze stulecie Jagiellonów – spotkanie Klubu Miłośników Historii

Dwudziestego ósmego października 2018 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Wysokie Mazowieckie w ramach miejskich obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Historii.

Prelekcję wygłosił prof. dr hab. Wojciech Fałkowski – historyk specjalizujący się w historii średniowiecza. Po studiach na Uniwersytecie Warszawskim otrzymał stanowisko asystenta, z którego został po roku zwolniony w związku z udziałem w akcji pomocy robotnikom z Ursusa po wypadkach w 1976 r. Doktoryzował się w 1986 r. Od 1993 do 2001 r. był sekretarzem generalnym Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Przez dwie kadencje pełnił funkcję członka Rady Naukowej międzynarodowego programu UNESCO "Pamięć świata". Habilitował się w 2000 r. Przez cztery lata (2008-12) wykładał na paryskiej Sorbonie jako profesor wizytujący. Wieloletni przewodniczący Stałego Komitetu Mediewistów Polskich (2003-12), a od 1994 r. także redaktor naczelny międzynarodowego rocznika naukowego "Quaestiones Medii Aevi Novae".

 

Wykładu pt. „Pierwsze stulecie Jagiellonów” wysłuchali zgromadzeni słuchacze, wśród których nie zabrakło uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. króla Kazimierza Jagiellończyka. Prof. Fałkowski poruszył ciekawe kwestie związane z początkami dynastii Jagiellonów. Małżeństwo Jadwigi z Władysławem Jagiełłą było posunięciem strategicznym, które na setki lat zaważyło na losach Korony. Dzięki temu Polska uniknęła poważnych sporów politycznych, które w tym czasie targały innymi państwami europejskimi.

Klub Miłośników Historii pozyskał od IPN ciekawe pozycje książkowe, dzięki którym powstała biblioteczka KMH. Zapraszamy do wypożyczeń podczas kolejnych spotkań Klubu.

Copyright (c) MOK Wysokie Mazowieckie 2015. All rights reserved.
Designed by joomla2you.com