KMH

Wojna polsko-bolszewicka – prawda i mity. Spotkanie Klubu Miłośników Historii

W niedzielę 13 stycznia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie Klubu Miłośników Historii. Wykład na temat „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920. Prawda i mity” wygłosił Marek Gajewski – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (Filia w Białymstoku) oraz Podyplomowych Studiów Muzeologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prezes Oddziału Podlaskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Historyk, autor kilku publikacji historycznych i kilkudziesięciu artykułów naukowych z zakresu dziejów wojskowości i historii Policji Państwowej okresu międzywojennego. Obecnie pełni funkcję kustosza Muzeum Wojska w Białymstoku.

Prelekcji wysłuchali licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta i powiatu, w tym m.in. uczniowie i nauczyciele miejscowych szkół, radni Rady Miasta i Rady Powiatu, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” Oddział Wysokie Mazowieckie oraz inni zainteresowani historią. Marek Gajewski zwrócił uwagę, że wojna polsko-bolszewicka kojarzona jest głównie z Bitwą Warszawską z 15 sierpnia 1920, a tak naprawdę rozpoczęła się już półtora roku wcześniej. Wielokrotnie zaznaczał, że sukces polskich wojsk w tej trudnej wojnie zależał w głównej mierze od polskich żołnierzy, bez których dowództwo nie zdołałoby pokonać wroga.

Zapraszamy do udziału w kolejnych spotkaniach.