Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem otrzymał dofinansowanie Projektu „Rewitalizacja zdegradowanego podobszaru osiedla ADM poprzez przebudowę i remont wnętrz Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020 Osi Priorytetowej VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej Działania 8.5. Rewitalizacja

______________________________________________________________________________________________________________

Informacja

Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem informuje, że od dnia 22 listopada 2018 r. posiada w sprzedaży album pt. „Wysokie Mazowieckie w fotografii w 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski 1918-2018” autorstwa Karola Głębockiego i Tomasza Śmigielskiego.

Album można zakupić w biurze Miejskiego Ośrodka Kultury mieszczącym się w Urzędzie Miasta na II piętrze w pokoju nr 28 w godzinach 900 – 1430.

Serdecznie zapraszamy.

,,Obozy pogardy” – spotkanie Klubu Miłośników Historii z Mateuszem Wyrwichem

W Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem dnia 19 marca 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Historii. Gościem spotkania był Mateusz Wyrwich – politolog, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Z dziennikarstwem związany od 1980 r., kiedy to publikował w czasopismach „Kultura", „Literatura", „Polityka". W 1981 r. w redakcji „Tygodnika Solidarność", w latach 1982-1989 publicysta prasy podziemnej: „Tygodnika Wojennego" i „Samorządnej Rzeczypospolitej". W latach 80-tych XX w. współpracował również z prasą polonijną w USA. W Polsce niepodległej publikował w tygodnikach: „Spotkania", „Nowe Państwo", „Tygodnik Solidarność", „Przewodnik Katolicki", „Niedziela" oraz dzienniku „Życie". Autor ponad 2 tysięcy reportaży prasowych o tematyce społecznej i historycznej, scenariuszy, reportaży telewizyjnych, słuchowisk radiowych oraz książek: „Łagier Jaworzno", „Czarne i białe", „W celi śmierci", „Kapelani Solidarności", „Trzecia wojna światowa już była", „Ogłoszono mnie szaleńcem. Repotaże historyczne", „Obozy pogardy. Komunistyczne obozy represji w Polsce 1944-1956". Tematem wykładu były obozy koncentracyjne prowadzone przez komunistów w Polsce w latach 1944-1956.

Jak zaznaczył w wystąpieniu Mateusz Wyrwich, po wojnie nie tylko w Polsce przeciwników politycznych zamykano w obozach. Takie obozy istniały we wszystkich krajach okupowanych przez Sowietów. Rozsiane były na terenie całej Polski m. in. w Jaworznie, Krzesimowie, Skrobowie, Świętochłowicach, czy Rembertowie. Dziś w miejscu jednego z nich na Polu Mokotowskim stoi gmach Biblioteki Narodowej. Ilu więźniów przeszło przez obozy, tak naprawdę do dzisiaj nie ustalono. Szacuje się, iż w latach 1944-1956 przesiedziało w nich blisko 350 tysięcy Polaków. Mowa tu o liczbie zarejestrowanych więźniów. A ile osób siedziało w tzw. dzikich obozach – tego nie wiadomo. Dziś żyje już niewielu ludzi, którzy byli więźniami obozów komunistycznych w Polsce. Odeszli koleją ludzkiego losu, a z tych, którzy żyją, niewielu chce opowiadać o tym co przeszli. Autor dociera do żyjących świadków ocalałych z obozów i spisuje ich wstrząsajace świadectwa, w których jest głód, terror, maltretowanie.

W trakcie spotkania zebrani goście obejrzeli krótki film dotyczący łagru w Jaworznie oraz wysłuchali fragmentu książki – relacji Doroty Boreczek osadzonej w obozie w Świętochłowicach.

Tego dnia można było zakupć ostatnią książkę Mateusza Wyrwicha i otrzymać dedykację autora.

Kolejne spotkanie Klubu Miłośników Historii odbędzie się 20 kwietnia br. o godz. 17°° w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem. Jego gościem będzie dr Łukasz Lubicz-Łapiński – pracownik Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku, który wystąpi z prelekcją nt. Kpt. Kazimierz Kamieński ,,Huzar" (1919-1953).