UWAGA!!!

kontakt: pracowniaorange@wysokiemazowieckie.pl

Pracownia Orange

Spotkanie z przedszkolakami w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu 2018

"Mamo, tato, potrafię działać w sieci. Bezpiecznie i kulturalnie! I powiem Wam, jak właściwie korzystać z bankowości elektronicznej :)" - spotkanie z przedszkolakami w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu 2018

Ze względu na dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii i powszechny dostęp do internetu, wiedzę o bezpiecznym poruszaniu się w sieci należy przekazywać tak wcześnie, jak to możliwe.

Postanowiliśmy zatem, że przygotujemy spotkanie, podczas którego najmłodsi użytkownicy internetu dowiedzą się, jakie zagrożenia czychają na nich podczas surfowania w sieci, jak ich unikać, jak nie utonąć w wirtualnej przestrzeni i zachować kontakt z rzeczywistością. Chcieliśmy również, by dzieci zrozumiały, że również one mają wpływ na sposób komunikacji w internecie, że powinny odnosić się z szacunkiem do innych korzystających z sieci.

Co więcej, wiemy że w przyszłości maluchy zetkną się z bankowością elektroniczną i napotkają niebezpieczeństwa z nią związane. Wiemy, że często obserwują rodziców i starsze rodzeństwo podczas korzystania z karty kredytowej przy okazji wizyty w sklepie czy przy wypłacie środków z bankomatu, lub bankowego konta internetowego podczas zakupów w sieci czy opłacania rachunków. Dzieci nie zawsze wiedzą, jak działają mechanizmy bankowości elektronicznej. Poprosiliśmy więc o pomoc specjalistę w tej dziedzinie, by uchronić przyszłych klientów banków przed niepożądanymi skutkami nieumiejętnego korzystania z dostępu do bankowości internetowej.

Dlatego też 27 lutego 2018 roku zorganizowaliśmy wydarzenie w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. Naszymi gośćmi były dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 "Świat Malucha" w Wysokiem Mazowieckiem z wychowawczyniami, paniami Emilią Wnorowską i Krystyną Święcką.

Spotkanie rozpoczęło krótkie wprowadzenie przygotowane przez panią Edytę Porowską, w którym poruszone zostały najważniejsze zagadnienia dotyczące kultury i bezpieczeństwa w internecie. Podczas wprowadzenia zwrócono również uwagę problem uzależnienia od internetu i konieczność zachowania równowagi pomiędzy relacjami w świecie wirtualnym i w rzeczywistości poza siecią.

W kolejnej części wydarzenia, pani Agata Rydzewska – specjalista w dziedzinie bankowości elektronicznej z Banku Spółdzielczego w Wysokiem Mazowieckiem – obrazowo przedstawiła dzieciom zasady działania kont internetowych, kart kredytowych, sposobów zabezpieczania środków finansowych zgromadzonych nie tylko na koncie internetowym, ale również w dziecięcych skarbonkach ;) Maluchy dowiedziały się, że powinny zachować dyskrecję i ostrożność w kwestiach dotyczących zabezpieczeń (kodów PIN, kluczyków do skarbonek) i miejsca przechowywania cennych przedmiotów.

Projekcja filmów edukacyjnych: z serii SheepliveCartoons - "Białe owce" i "Zamęt w głowach" oraz z serii "Przygody Plika i Foldera" – "Co można robić w internecie", wraz z krótkim objaśnieniem przesłania filmów, zakończyła część edukacyjną spotkania.

To, co wydarzyło się na koniec, sprawiło dzieciom największą radość – maluchy otrzymały gadżety z logotypem Pracowni Orange (balony i naklejki) i słodycze, a także balony i odblaski od Banku Spółdzielczego w Wysokiem Mazowieckiem.

Spotkanie z przedszkolakami sprawiło nam wiele radości. Mamy nadzieję, że zapamiętają wiele z tej lekcji :)

Zrealizowane w ramach programu
Pracownie Orange