Gmina Miejska Wysokie Mazowieckie realizuje Projekt AKTYWNY SENIOR W POGODNEJ JESIENI ŻYCIA współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020 Osi Priorytetowej IX, Rozwój Lokalny. Działanie 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego.
Całkowity koszt Projektu wynosi 369 379,00 zł,  dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wynosi 350 719,00 zł co stanowi 94,95 % całości kosztów projektu.

Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem realizuje projekt „Zakup wyposażenia wzbogaceniem oferty edukacji kulturalnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem” w ramach Programu Infrastruktura domów kultury.
Zadanie dotyczy zakupu fortepianu z akcesoriami oraz pianina na potrzeby działalności muzycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Dofinansowanie: 62 000,00 zł
Całkowita wartość zadania: 157 000,00 zł

WYSOKIE rymowanie już po raz drugi w Wysokiem Mazowieckiem

23 października 2022 r. odbyło się uroczyste podsumowanie II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Wiersza Klasycznego WYSOKIE rymowanie pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Wysokie Mazowieckie. Organizatorem tego wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna w Wysokiem Mazowieckiem.

Prace konkursowe oceniała Komisja w składzie: Urszula Lewartowicz, Anna Czartoszewska oraz Urszula Krajewska-Szeligowska. W konkursie wzięło udział 55 uczestników, nadesłano 110 utworów w dwóch kategoriach: I – 13-18 lat oraz II – powyżej 18 lat.

Laureatami II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Wiersza Klasycznego WYSOKIE rymowanie zostali:
w kategorii I - 13-18 lat
I nagroda – Julia Jabłońska – godło Jaśmin
II i III nagrody – nie przyznano

Wyróżnienia:
- Michalina Szadkowska – godło  Kartofelka
- Paweł Tyborowski – godło Pablixo
- Joanna Zarzecka – godło Artist

w kategorii II – powyżej 18 lat
I nagroda – Tadeusz Knyziak – godło Czereśniowy
II nagroda – Zbigniew Pikuła – godło piesnajury
III nagoda – Andrzej Wróblewski – godło PALINDROM

Wyróżnienia:
- Iwona Buczkowska – godło ROZMARYN
- Małgorzata Borzeszkowska – godło Żabi Kruk
- Aneta Jasłowska – godło Jakorymka

Wiersze zakwalifikowane do druku w okolicznościowej publikacji wydanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Wysokiem Mazowieckiem:
- Hanna Anna Marszewska – godło ANIMA – wiersz „Spacer poetów”
- Regina Sobik – godło Bajaderka – wiersz „Powrót po latach”
- Ewa Jowik – godło Groteskawiersz „Lunapark”
- Dominik Sowiński –  godło KOS – wiersz „Los spadającego liścia”
- Kazimierz Nowacki – godło LIŚĆ DĘBU – wiersz „To nie miłość”
- Tadeusz Charmuszko – godło Macierzanka – wiersz „Babie lato”
- Marek Kubicki – godło Słockiewicz – wiersz „Zagubione słowo”
- Lidia Lewandowska-Nayar – godło TAMINA – wiersz „A gdyby tak”
- Krystyna Gudel – godło Wiatr – wiersz „Srebrzysta impresja”
- Tadeusz Buraczewski – godło wREDEUSZ – wiersz „Enteryna i Absztyfikant”
- Jolanta Maria Dzienis – godło Szafir – wiersz „Prawda”

Spotkanie odbyło z licznym udziałem poetów z terenu całej Polski. Poprowadziły je członkinie jury Konkursu Anna Czartoszewska i Urszula Krajewska-Szeligowska, natomiast wręczenia  dyplomów i nagród laureatom dokonała Anna Kamińska – dyrektor MOK. Wydarzenie uświetnił recital poezji śpiewanej w wykonaniu Bogusława Doroszkiewicza – nauczyciela z Miejskiego Zespołu Szkół w Wysokiem Mazowieckiem, oraz Iwonny Buczkowskiej – laureatki konkursu WYSOKIE rymowanie i Beaty Kulagi.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Już dziś zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji.

Agnieszka Dąbrowska
Małgorzata Sałęga