DESIGNED BY joomla2you

KMH

Patriotyzm Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego

          21 listopada 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Historii w Wysokiem Mazowieckiem. Wykład na temat „Patriotyzm Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego” wygłosił prof. dr hab. Jan Żaryn – historyk, wieloletni wykładowca akademicki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, były pracownik Instytutu Historii PAN oraz Instytutu Pamięci Narodowej, od 2013 roku redaktor naczelny miesięcznika „wSieci Historii”. W lutym 2020 r. stanął na czele nowo powstałego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (zobacz więcej: https://idmn.pl/)

            Prof. Żaryn w swoim wystąpieniu przybliżył zebranym osobę bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego – księdza, biskupa, kardynała, a przede wszystkim wielkiego przywódcę polskiego narodu. Wyróżniały go siła moralna, odwaga i upór, co pozwalało mu trwać niezłomnie w swoich decyzjach. Żył i posługiwał w czasach dwóch totalitaryzmów – najpierw niemieckiego socjalizmu, a potem sowieckiego komunizmu, które zaciekle zwalczały Boga i wiarę katolicką. Jednak nawet wobec inwigilacji, prowokacji, przesłuchań i uwięzienia, Prymas Tysiąclecia pozostał nieugięty w służbie Bogu i Ojczyźnie. Wychowywał i nauczał nie tylko do miłości Boga i bliźniego, ale także do miłości do ojczyzny, która jak zaznaczył prof. Żaryn – „była przejawem wielkiego patriotyzmu”. Swoim postępowaniem dawał przykład, troszczył się, prowadził i bronił. Brał na siebie odpowiedzialność, której się nie bał.

           Po spotkaniu chętni mogli nabyć najnowszą publikację naszego gościa „Rok 1939. Od beztroski do tragedii” oraz otrzymać dedykację. Zapraszamy  do wypożyczeń książek prof. Żaryna, które znajdują się w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wysokiem Mazowieckiem.

 

 

 

 

 

Copyright (c) MOK Wysokie Mazowieckie 2015. All rights reserved.
Designed by joomla2you.com