Gmina Miejska Wysokie Mazowieckie realizuje Projekt AKTYWNY SENIOR W POGODNEJ JESIENI ŻYCIA współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020 Osi Priorytetowej IX, Rozwój Lokalny. Działanie 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego.
Całkowity koszt Projektu wynosi 369 379,00 zł,  dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wynosi 350 719,00 zł co stanowi 94,95 % całości kosztów projektu.

Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem realizuje projekt „Zakup wyposażenia wzbogaceniem oferty edukacji kulturalnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem” w ramach Programu Infrastruktura domów kultury.
Zadanie dotyczy zakupu fortepianu z akcesoriami oraz pianina na potrzeby działalności muzycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Dofinansowanie: 62 000,00 zł
Całkowita wartość zadania: 157 000,00 zł

Działania młodzieży w projekcie NASI LOKALNI BOHATEROWIE...

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wysokiem Mazowieckiem już czwarty miesiąc realizowany jest  projekt „Nasi Lokalni Bohaterowie – oczami młodzieży” z Programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

W maju młodzież odbyła 4 ciekawe spotkania.

Na pierwszym z nich 7 maja,  podsumowała swoje dotychczasowe działania i ustaliła  terminy kolejnych spotkań. Obejrzała kroniki ukazujące życie kulturalne miasta dawniej i dziś. Dużo frajdy sprawiły jej historyczne gry planszowe.

14 maja młodzi ludzie zorganizowali spacer historyczny po naszym mieście. Zwiedzili m.in. miejsce pamięci obecności Żydów powstałe przy niedawno wyremontowanym dworcu autobusowym oraz cmentarz żydowski. Udali się też na cmentarz katolicki, na którym odwiedzili miejsca pochówku osób różnych wyznań i klas społecznych.

W tym wydarzeniu uczestniczyła pani Dorota Mokrzewska – kierownik  MBP. Zaproszony został także pan Karol Głębocki - nauczyciel historii i przewodnik, który udzielił im konsultacji. Młodzi ludzie uzupełnili w ten sposób swoją wiedzę o miejscach pamięci zlokalizowanych na terenie Wysokiego Mazowieckiego.

Zaś 22 maja cała młodzieżowa grupa wraz z panią Anną Kamińską – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i panią Małgorzatą Sałęgą – koordynatorem projektu, wybrała się na wyjazd edukacyjny.  Uczestnicy projektu zwiedzili miejsca pamięci w okolicznych miejscowościach tj. Jabłoń Dobki, Brzozowo-Antonie, Piekuty Nowe, Krasowo Częstki oraz Pruszanka. Młodzież podzielona na zespoły prezentowała przygotowane samodzielnie informacje o każdym miejscu. Z dumą oddała hołd Bohaterom. Była też w Stokowisku – siedzibie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii PLIS, gdzie spotkała się z bardzo serdecznym przyjęciem Gospodarzy. Zwiedziła tam Salę Historyczną i wysłuchała pogadanki na temat zasłużonych postaci. Wzięła też udział w plenerowych warsztatach fotograficzno-graficznych poprowadzonych przez pana Kamila Olechwirowicza- Fotografa/Artystę. Całość zakończyła się wspólnym ogniskiem i obiadem.

Ostatnie z czterech spotkań odbyło się 28 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Jego gośćmi byli pani Hanna Kruszewska, córka śp. dr. Karola Mazurkiewicza oraz pan dr Czesław Chorąży. Dzięki opowieściom wyjątkowych gości młodzież dowiedziała się o dawnym szpitalu w Wysokiem Mazowieckiem. Poznała biografię dr. Mazurkiewicza oraz obejrzała album poświęcony tej zasłużonej dla miasta i regionu postaci. Jest bardzo wdzięczna za przekazanie tych niezwykłych wiadomości.

Aktualnie trwają prace nad tworzeniem wirtualnego albumu poświęconego lokalnym patriotom. Będzie on zaprezentowany w lipcu podczas spotkania pn. ŚWIĘTO PROJEKTU.

A oto, co o projekcie mówi Nikola:

„Zapisałam się na ten projekt, ponieważ uwielbiam próbować nowych rzeczy, a do tego fascynuję się historią. Niesamowicie zaintrygował mnie plan działania, a najbardziej motyw poznania lokalnych bohaterów. Jestem przekonana, że projekt umożliwi mi dalsze pogłębianie wiedzy historycznej i pomoże zdobyć wiedzę, a przy tym będę się znakomicie bawić.”